Vlada potrdila zakon o lastniški zadrugi delavcev

Vlada je danes potrdila predlog zakona o lastniški zadrugi delavcev, s katerim želi omogočiti sistemsko vključevanje zaposlenih v lastništvo podjetij. Ključni cilj je ureditev prenosa lastništva predvsem v podjetjih, kjer sedanji lastniki odhajajo v pokoj in nimajo določenih naslednikov. Zakon bo predvidoma začel veljati jeseni, do takrat pa bo stekla usklajevalna faza s podjetji, ki so že pokazala zanimanje za to obliko lastništva.

Vlada potrdila zakon o lastniški zadrugi delavcev

Zakon predvideva ustanovitev zadruge, v kateri mora sodelovati najmanj 75 odstotkov zaposlenih. Lastništvo je neposredno vezano na zaposlitev – zaposleni svoj delež ob odhodu iz podjetja ne obdržijo, temveč jim ga zadruga izplača. Delavska zadruga tako postane posredni lastnik podjetja in hkrati deluje kot holding.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je na novinarski konferenci dejal, da zakon v slovenski prostor prinaša preizkušen model, ki že deluje v tujini in ima pozitivne učinke. Po njegovih besedah je namen zakona, da zaposlenim omogoči občutek soudeleženosti, večjo varnost in dolgoročno stabilnost podjetij. Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner je poudaril, da zakon prinaša tudi varovalke proti izčrpavanju podjetij ali zlorabam pri prenosu lastništva.

Med ključnimi spodbudami je tudi davčna ugodnost – tisti, ki podjetje proda zaposlenim, bo deležen 20-odstotne olajšave pri davčni obravnavi. V Sloveniji že obstajajo podjetja z delavskim lastništvom, kot sta Domel in Dewesoft, vendar doslej ta oblika ni imela ustrezne pravne podlage.

Mesec je še dejal, da se Slovenija nahaja pred velikim valom prenosov lastništva. Po podatkih več kot polovica lastnikov malih in srednjih podjetij presega starost 55 let, tretjina od njih pa je pripravljena podjetje predati zaposlenim. Med podjetji, ki so že pokazala zanimanje za nov model, je minister izpostavil družbi Inea in Etiketa.

Zakon naj bi dolgoročno prispeval k višji produktivnosti, večjemu vlaganju v razvoj in večji odpornosti podjetij na krize. Obenem pa zaposleni v takšnih podjetjih delajo z večjim občutkom odgovornosti, saj so tudi sami solastniki. Vlada tako pričakuje, da bo zakon postal pomembno orodje za stabilno prihodnost slovenskega gospodarstva.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0