Gorenjsko gospodarstvo lani z manjšim dobičkom in upadom v ključnih panogah

Gospodarske družbe na Gorenjskem so leto 2024 zaključile s pozitivnim rezultatom, a z manjšim neto čistim dobičkom in opaznimi težavami v ključnih industrijskih panogah. Po podatkih kranjske izpostave Agencije RS za javnopravne evidence in storitve se je neto čisti dobiček zmanjšal za devet odstotkov, čeprav so skupni prihodki od prodaje znašali 9,9 milijarde evrov, kar je triodstotno povečanje glede na leto prej.

Gorenjsko gospodarstvo lani z manjšim dobičkom in upadom v ključnih panogah

Po besedah vodje izpostave Zdenke Kajdiž ostaja Gorenjska kljub izzivom ena bolj vitalnih regij z visoko dodano vrednostjo in močno izvozno usmerjenostjo. Izvoz, ki predstavlja 48 odstotkov vseh prihodkov, se je sicer povečal, a so se v zadnjih četrtletjih pokazali znaki ohlajanja, predvsem na evropskih trgih.

Direktorica GZS za Gorenjsko Nina Vrabelj je opozorila na skoraj triodstotni padec izvoza v prvem četrtletju letošnjega leta in izpostavila ranljivost regije zaradi močne povezanosti s kovinsko in avtomobilsko industrijo, ki sta utrpeli stagnacijo naročil, predvsem iz Nemčije. Opozorila je tudi na pomanjkanje močnih panog, kot sta farmacija in elektronika, ki bi prispevale k večji stabilnosti.

Po drugi strani turizem ostaja v vzponu. Lani je Gorenjska zabeležila štiri milijone turističnih prenočitev, kar je skoraj štiri odstotke več kot leto prej. Tuji gostje so ustvarili šest odstotkov več prenočitev, domači pa osem odstotkov manj.

Neto dodana vrednost na zaposlenega se je povečala za pet odstotkov na 60.554 evrov, kar je še vedno pod državnim povprečjem. Najvišjo dodano vrednost na zaposlenega v Sloveniji so lani dosegla podjetja iz Žirovnice – 116.214 evrov.

Kljub splošno pozitivnemu poslovnemu rezultatu je 27 odstotkov družb leto zaključilo z izgubo, kar pomeni 106 milijonov evrov čiste izgube, oziroma kar 58 odstotkov več kot leto prej. Skupni neto čisti dobiček regije je znašal 391 milijonov evrov, kar predstavlja devetodstotni padec.

Posebej zaskrbljujoče so številke v sektorju trgovine in vzdrževanja motornih vozil, kjer je neto čisti dobiček upadel za kar 65 odstotkov, ter v predelovalni industriji, ki je zabeležila 19-odstotni padec.

Povečalo se je tudi število družb z blokiranimi računi, pri čemer so bile najbolj prizadete gradbene, trgovinske in predelovalne dejavnosti. Gradbeništvo se je dodatno znašlo pod pritiskom zaradi rasti števila stečajev.

Stopnja registrirane brezposelnosti na Gorenjskem ostaja najnižja v Sloveniji in je februarja znašala 3,3 odstotka. Vseeno se je glede na leto prej zvišala za 0,1 odstotne točke, je sporočil vodja kranjske območne službe Zavoda za zaposlovanje Uroš Kopavnik.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0