Z umetno inteligenco se izdali za Rubia in zavajali tuje uradnike
Ameriški državni sekretar Marco Rubio je postal tarča kibernetske prevare, v kateri so se neznani napadalci v njegovem imenu in z njegovim ponarejenim glasom s pomočjo umetne inteligence predstavljali tujim uradnikom. O incidentu so v torek poročali ameriški mediji, med njimi Washington Post.
Prevaranti so domnevno skušali pridobiti občutljive informacije s pomočjo šifrirane aplikacije Signal in lažnega uporabniškega imena Marco.Rubio@state.gov. Stopili naj bi v stik z najmanj tremi zunanjimi ministri, enim guvernerjem in enim članom kongresa, a podrobnosti o njihovih identitetah niso znane. Ameriško zunanje ministrstvo je potrdilo, da je primer v preiskavi.
Ob tem je ministrstvo opozorilo tudi na širšo kampanjo ribarjenja, ki naj bi jo izvajal ruski kibernetski napadalec. Ta se je predstavljal kot uslužbenec ameriškega zunanjega ministrstva in skušal dostopati do osebnih elektronskih naslovov znanstvenikov, novinarjev in disidentov iz vzhodne Evrope.
To ni prvi primer zlorabe aplikacije Signal. Že marca letos je nekdanji svetovalec Mike Waltz pomotoma vključil novinarja v skupinski klepet, v katerem je obrambni minister Pete Hegseth razkrival občutljive informacije o vojaških napadih na hutijevske sile v Jemnu. Waltza so po dogodku odpustili, Trump pa ga je nato predlagal za ameriškega veleposlanika pri Združenih narodih.
V maju pa je bil vdor v komunikacijske naprave vodje osebja Bele hiše Susie Wiles razlog za dodatne varnostne pretrese, saj so v njenem imenu komunicirali z visokimi ameriškimi političnimi predstavniki.
Primer Rubia znova odpira vprašanja o ranljivosti komunikacijskih kanalov in nevarnostih zlorabe umetne inteligence za politične manipulacije.