Članice EU različno o novem trgovinskem dogovoru z ZDA

Trgovinski dogovor med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike je med članicami unije naletel na različne odzive. Nemška vlada ocenjuje, da gre za izziv, a hkrati tudi za priložnost za večjo stabilnost. V Franciji prevladuje mnenje, da je dogovor neuravnotežen, italijanska vlada pa pozdravlja izogib hujšim posledicam. Kritičen je bil tudi odziv Španije, Irske in Madžarske.

Članice EU različno o novem trgovinskem dogovoru z ZDA

Nemška gospodarska ministrica Katherina Reiche je dejala, da bo dogovor, ki uvaja osnovno carinsko stopnjo 15 odstotkov, velik izziv za nemške izvoznike, vendar pa pomeni tudi določeno predvidljivost. Opozorila je, da nekateri sektorji ostajajo izvzeti, drugi pa se bodo morali prilagoditi. Med njimi je izpostavila avtomobilsko industrijo, farmacijo, strojništvo, kmetijstvo in letalski sektor. Tudi nemški kancler Friedrich Merz je dejal, da so s sporazumom preprečili zaostrovanje odnosov, čeprav si je želel več olajšav.

Francoski minister za evropske zadeve Benjamin Haddad je poudaril, da je dogovor sicer prinesel določeno stabilnost, vendar da je neuravnotežen in posledica ameriškega neupoštevanja pravil Svetovne trgovinske organizacije. Francoski premier Francois Bayrou je bil še ostrejši in je sporazum označil za "predajo". Predsednik Emmanuel Macron se za zdaj še ni odzval.

Italijanska premierka Georgia Meloni je dejala, da je dogovor preprečil morebitne uničujoče posledice trgovinske zaostritve, vendar je opozorila, da številne podrobnosti ostajajo nejasne, predvsem glede kmetijskih pridelkov, investicij in energentov. Namestnik premierke Antonio Tajani je napovedal srečanje z gospodarstveniki za oblikovanje izvoznega načrta, saj bodo podjetja potrebovala pomoč države. Izrazil je tudi zaskrbljenost nad močnim evrom in pozval k ukrepanju Evropske centralne banke.

Španski predsednik vlade Pedro Sanchez je podprl dogovor, a brez posebnega navdušenja. Dejal je, da bo vpliv na špansko gospodarstvo verjetno omejen, saj ni močno odvisno od izvoza v ZDA, vendar so lahko prizadeti posamezni sektorji, kot sta proizvodnja olivnega olja in vina. Špansko združenje prehranske industrije pa je opozorilo, da dogovor ruši načela svobodne trgovine in kaznuje izvoz njihovih izdelkov.

Irski minister za podjetništvo Peter Burke je opozoril, da je 15-odstotna carinska stopnja zahtevna, vendar še vedno boljša kot 30-odstotna, ki bi po njegovem mnenju zaprla ameriški trg. Meni, da so se z dogovorom izognili resnejšemu konfliktu in evropskim protiukrepom.

Madžarski premier Viktor Orban pa je dogovor pospremil z ostro kritiko, rekoč, da je ameriški predsednik Donald Trump predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen "pojedel za zajtrk" in da je dogovor slabši od tistega, ki ga je z ZDA dosegla Velika Britanija.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0